Rekuperacja
zachowaj wysoką jakość higienicznego powietrza oraz wysoki komfort
zachowaj wysoką jakość higienicznego powietrza oraz wysoki komfort
Największą zaletą rekuperacji, poza czystym i świeżym powietrzem, jest możliwość oszczędzania energii, którą system grzewczy wytwarza do zapewnienia komfortowej temperatury. Przy wentylacji grawitacyjnej i oknach wyposażonych w nawiewniki (warunek konieczny, by wentylacja grawitacyjna zadziałała), powietrze ulatuje kominami grawitacyjnymi. Wiąże się to z utratą około 30 – 50% wytworzonego ciepła.
Rekuperacja pozwala znacząco zmniejszyć te straty przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości higienicznej powietrza i wysokiego komfortu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła podnosi efektywność energetyczną domów i pozwala na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej.
Wentylację grawitacyjną stosuje się w domach od wielu lat. Nowsze technologie stosowane w budownictwie powodują, że domy stają się bardziej szczelne i dlatego wymagają innej niż grawitacyjna, wentylacji. Brak dobrej wentylacji w domu negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Skutkiem złej wentylacji w nowoczesnym, szczelnym budownictwie jest tzw. syndrom chorego budynku, który prowadzi do licznych chorób płucnych i alergii. Nie sprzyja także dobremu samopoczuciu.
Rynkowa rozpiętość cenowa wyceny montażu systemu rekuperacji jest dość spora. Trudno jest podać dokładną kwotę, ponieważ każda wycena powinna być zawsze wykonana indywidualnie. Każdy dom jest inny i ma różne potrzeby. Warto jednak zaznaczyć, że ma cenę montażu systemu rekuperacji wpływa:
Poniżej krótkie zestawienie zagrożeń wynikających z zaniedbania tematu skutecznej wentylacji.
Są nieodłącznym efektem zawilgocenia ścian budynku wodą wykraplającą się z przesyconego nią, zastałego, nie wymienianego domowego powietrza. Mogą powstać nawet w nowo wybudowanym budynku, w którym nie zadbano o odprowadzenie tzw. wilgoci budowlanej.W domu już zamieszkanym bez dostatecznej wentylacji, obecność grzybów i pleśni może być nawet przez dłuższy czas niezauważona. Jednak gdy zagrzybienie ścian zostanie stwierdzone, na szybki i stosunkowo niedrogi ratunek jest już za późno. W skrajnych przypadkach zagrzybiony dom wymaga kosztownego suszenia, wymiany tynków, a często również całych fragmentów murów. Warto również zauważyć, że zarodniki pleśni i grzybów mogą powodować silne reakcje alergiczne, szczególnie w słabo wentylowanych pomieszczeniach, gdzie ich stężenie w powietrzu może osiągać bardzo pokaźne rozmiary.
Jego nadmiar powoduje znaczne obniżenie komfortu klimatycznego pomieszczeń. Jest on naturalnym produktem oddychania ludzi i zwierząt, więc jego obecność w powietrzu jest rzeczą normalną. Jednak jego nadmierna ilość może spowodować wyraźny dyskomfort, a skrajnych przypadkach nawet omdlenie. Jako to gaz cięższy od powietrza, więc zbiera się w źle wentylowanych pomieszczeniach położonych najniżej, ścieląc się przy podłodze. Dlatego jest bardzo niebezpieczny, szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Poziom dwutlenku węgla można mierzyć specjalnymi czujnikami: wartość do 2000 ppm uznaje się jako normę.
To określenie oznaczające przede wszystkim brak tlenu, nadmiar wilgoci, nadmiar dwutlenku węgla oraz zwiększony poziom zanieczyszczeń pyłowych. Mimo braku bezpośredniego wpływu na organizm ludzki, zaduch powoduje uczucie znacznego dyskomfortu w trakcie przebywania w źle wentylowanym pomieszczeniu. W jego efekcie dochodzi do znacznego obniżenia komfortu klimatycznego w pomieszczeniu. Dłuższe przebywanie w zaduchu prowadzi w prostej linii do powstania objawów SBS.
Dym z papierosów to najczęściej spotykane i najbardziej zauważalne zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynków. Większość jego składników ma działanie szkodliwe dla zdrowia, powodując przeróżne dolegliwości – od nieżytów dróg oddechowych aż do raka płuc. Brak skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, w których pali się papierosy przez dłuższy okres, zwiększa ryzyko powstawania dolegliwości przez nie wywoływanych nawet u osób niepalących (tzw. palenie bierne).
Kurz zawierać może toksyny pochodzące ze spalania tytoniu oraz produkty spalania z kominka czy pieca zawierające niebezpieczne metale ciężkie. W kurzu znajdują się również roztocza, zarodniki pleśni, szkodliwe bakterie, drobiny tworzyw sztucznych, włosy i sierść, włókna mineralne i produkty rozkładu substancji organicznych. Latem jednym z jego głównych składników są pyłki kwitnących traw i drzew. Nadmiar kurzu jest szczególnie dotkliwy dla ludzi podatnych na alergie oraz dla osób z osłabionymi mechanizmami obronnymi – małych dzieci oraz osób starszych.
mieszkania
apartamenty
domy jednorodzinne, wielorodzinne
budynki firmowe, zakłady produkcyjne,
siedziby, biura
hotele, restauracje, kawiarnie
sklepy, galerie handlowe
centra fitness
centra medyczne